obrazok 2

O bionafte

Bionafta je palivo, ktoré má veľa rovnakých vlastností ako normálna nafta, ale na rozdiel od nafty, bionafta nie je pôvodom z ropy, ale z rastlinného oleja alebo živočíšneho tuku. Na výrobu bionafty sa najčastejšie  používajú slnečnicový, repkový alebo palmový olej.

Najväčšie množstvo bionafty spotrebujú európske krajiny ako Rakúsko, Taliansko, Španielsko, Francúzsko alebo Grécko. Na čele európskeho rebríčka vo využívaní bionafty je s 1200 čerpacími stanicami a viac ako 150 000 autami poháňanými bionaftou je Nemecko. Úspech bionafty tkvie najmä v tom, že jej cena sa dlhodobo pohybuje niekoľko desiatok centov pod úrovňou cien bežnej nafty.

 

Výhody biopaliva

Bionafta je ľahko rozložiteľná, znižuje výfukové emisie o viac ako 50%, znižuje emisie hydrokarbónov a je CO2 neutrálna. V závislosti na týchto enviromentálnych kladoch, je bezpečné a jednoduché miešať ju s normálnou fosílnou naftou.

 

Ako vyrobiť bionaftu?

Vznik bionafty spôsobuje chemická reakcia zvaná “preesterifikácia”, kedy glycerín v oleji je nahradený alkoholom v prítomnosti katalyzátora. V našom prípade použivame metanol, NaOH (hydroxid sodný) alebo KOH ( hydroxid draselný) a samozrejme olej alebo rastlinný tuk (nový alebo cenovo výhodnejší, použitý olej, ktorý získate z reštaurácií).

 

Základnou ingredienciou je olej alebo rastlinný tuk. Tento bude odpadový rastlinný olej pre mnohých výrobcov doma, a tiež môže byť dostupný vo väčšine reštaurácií. Niekto môže vypestovať repkové semiačko a rozdrviť ho na olej, tak ako sa to často robí v Amerike. Mnoho amerických farmárov je v súčasnosti sebestačných vo vzťahu k energii. Používajú bionaftu v traktoroch a ďalších farmárskych strojoch a mnoho dieselagregátov používa na výrobu elektriny.

Ľudia, ktorí používajú naftu vo väčšej miere, možu používať odpadový olej z vyprážania, rybí olej, živočíšny tuk a niektoré iné druhy olejov. Dobré na bionafte je, že ju môžete vytvoriť z viacerých substancií, najmä z odpadových látok. Niečo je vždy v zásobe a práve použitie nového oleja je stále efektívne.

 

Oleje vhodné na výrobu bionafty:

- Olej z bavlníkových semien,

- Kukuričný olej,

- Palmový olej,

- Repkový olej,

- Sójový olej,

- Slnečnicový olej,

- riasy (extrakt).

 

Ako získať olej?

Hoci bionafta môže byť odvodená z mnohých druhov tukov a olejov, najviac sa používa použitý olej na vyprážanie. Reštaurácie musia často platiť za odstránenie ich odpadových olejov. Preto je jednoduchšie zadarmo zbierať olej z reštaurácií. Najvýhodnejšia cesta je zbierať to do ich originálnych výrobných obalov. Olej je najčastejšie dodaný v plastikových kontajneroch.

 

Druhá ingrediencia je alkohol. Metanol je najviac požívaný v aplikácii s recyklovaným rastlinným olejom. Pri spracovaní nového oleja je často možné použiť etanol, ale keďže je etanol ťažšie spracovateľný, používame tu metanol. Tak ako zdôrazňujeme metanol je tak nebezpečný materiál ako etanol. Vyvarovať sa inhalácii, kontaktu s pokožkou či očami, vždy mať rukavice vhodné pre tieto substancie, ochranu očí, maska na tvár a vždy pracovať v dobre vetranej miestnosti.

 

Posledná ingrediencia je katalyzátor. Môžu byť použité obidva KOH (hydroxid draselný) aj NAOH (hydroxid sodný). Výhoda KOH je, že zvyškový glycerín je menej toxický ako keď sa použije NaOH. V takomto prípade je priam možné spracovať glycerín do priemyselných hnojív. KOH rozpúšťa ľahšie metanol. Avšak výhoda NaOH je, že je jednoducho dostupný a lacný a dobre spracovateľný. To preto ho požívame v tomto manuáli.

Vždy tiež môžeš pracovať aj s KOH. Dávaj pozor pretože používaš NaOH s čistotou 96% alebo vyššou. KOH je v tomto percentuálnom podieli tažsie dostupný , ale 92% alebo 85% bude tiež dobre pracovať. KOH aj NAOH sú veľmi nebezpečné chemikálie. Prosím k opatrnosti spomínanej hore, pri používaní týchto chemikálií.

Návody na výrobu bionafty v anglickom jazyku nájdete napríklad TU alebo TU.

Úplný a podrobný návod na výrobu bionafty spolu s odborným poradenstvom získate zadarmo aj u nás pri kúpe jedného z našich bioprocesorov.